Historie ČNID
České národní improvizační divadlo bylo založeno v lednu 2022 na slavnostní premiéře vlastního filmu Přes to nejede vlak. Jeho historie však sahá až do roku 2016, kdy byla na půdě pražské DAMU založena experimentální improvizační skupina později nesoucí název 20 000 židů pod mořem. V následujících odstavcích se dozvíte vše podstatné o působení obou skupin resp. souborů.
2016
Pro výzkum potřebný ve své bakalářské práci oslovil Ladislav Karda několik svých přátel a známých, o kterých byl přesvědčen, že se i přes svou různorodost dokážou vzájemně inspirovat. Vznikla tak experimentální improvizační skupina, jejímž hlavním tématem bylo zkoumat vliv prostředí na autorský proces v improvizaci.
2017
První veřejné vystoupení proběhlo na festivalu Nová vlna v Banské Štiavnici. Brzy následovala další na festivalech Hlubočepský masopust, Open Air Music fest Přeštěnice, Festival Boskovice aj. Karda předpokládal, že skupina zanikne společně s dokončením jeho bakalářského projektu, i proto ji nechal pokaždé vystupovat pod jiným názvem: Grundle United, Křeček Bouřek, Svetr pan, Špekus, Sedm dipů světa… Postupným stmelováním jednotlivých členů skupiny a zvyšujícím se povědomí o její existenci se však začalo ukazovat, že bude působit dál. Bodem zlomu se pak na festivalu Povaleč stala dvě uvedení volné improvizace pod názvem 20 000 židů pod mořem, jedno ve vnitřních prostorech zámečku a druhé na nádvoří, které přilákaly stovky diváků. Úspěch stvrdil členy skupiny v odhodlání společně pokračovat jako poloprofesionální soubor, za svůj název si zvolili právě 20 000 židů pod mořem.
2018
20 000 židů pod mořem absolvovalo desetidenní rezidenci divadla Pôtoň ve slovenských Bátovcích. Zde skupina vytvořila unikátní improvizační formát Theatre.RIP, se kterým posléze vystupovala v divadlech DISK a NoD. V témže roce projektem 12 úkolů pro židy navázala užší spolupráci s režisérem Jankem Lesákem a dramaturgyní Natálií Preslovou.
2019
Skupina dál vystupovala na zmíněných i dalších festivalech (Mighty Sounds, Divadlo V trávě, Zažít město jinak, Mezinárodní divadelní festival Regiony aj.) i v divadlech DISK a NoD. Ve spolupráci s hereckým souborem NoDu a souborem Maso krůtí se režijně a herecky podílela na imerzivním představení Zaživa, hraném v prostorech klubu ROXY PRAGUE u příležitosti 27. výročí jeho vzniku. V létě absolvovala týdenní rezidenci v Nové roli, kde zkoumala možnosti improvizovaného muzikálu.
2020
Z kraje roku skupina premiérovala formát Seriál a v létě absolvovala soustředění v Olešné, z něhož posléze vzešel formát NeReality Show.
2021
V letech pandemie se skupina pokoušela udržet na živu pomocí formátů Návštěva, site-specific live streamu bytového divadla, a Monology. Palčivým tématem se pak stal kontroverzní název 20 000 židů pod mořem, který byl pro členy skupiny stále neobhajitelnější; s touhou po profesionalizaci se vytrácel smysl původní provokace a volání po změně názvu sílilo. Spolu s existenčními problémy navíc vzrůstalo i napětí mezi jednotlivými členy a v průběhu roku skupina ohlásila, že zaniká. Završením jejího působení se měla stát premiéra dokumentárního filmu, ambiciózního projektu, ke kterému skupina přizvala režiséra Matěje Šámala a jeho rodinu. Poslední živá vystoupení 20 000 židů pod mořem proběhla v divadlech NoD a DISK.
2022
Skupina 20 000 židů pod mořem zanikla dne 13. ledna 2022 na slavnostní premiéře svého dokumentárního snímku Přes to nejede vlak. S publikem se tak rozloučili zakladatel skupiny Ladislav Karda, herci a herečky Alžběta Nováková, Eliáš Jeřábek, Pavla Sedláčková, Jáchym Sůra a Václav Zimmermann a hudebnice Tanita Yankova. Stejný večer byl založen zcela nový soubor ve složení Ladislav Karda jako principál, herci a herečky Alžběta Nováková, Eliáš Jeřábek, Pavla Sedláčková, Jáchym Sůra a Václav Zimmerman a hudebnice Tanita Yankova, z vlastního popela zrozené České národní improvizační divadlo.
Nový soubor se stálou domovskou scénou v Divadle NoD se publiku představil premiérou formátu NeReality Show. Na krátký čas se jeho experimentální scénou stal pražský klub Rock Café, kde byly v jejich syrové podobě uvedeny formáty Manifesty a Co řešíš?. V září 2022 se České národní improvizační divadlo spolu s dalšími čtyřmi divadly účastnilo prvního ročníku festivalu improvizace Volná jízda organizovaného Divadlem Vosto5, v listopadu téhož roku na pozvání skupiny Die Gorillas absolvoval soubor rezidenci v berlínském Ratibortheatre.
Mimo Divadlo NoD nachází České národní improvizační divadlo své uplatnění především na rozmanitých festivalech v Čechách i zahraničí (Povaleč, Boskovice, Jiráskův Hronov, Banát aj.). Aktivně se zasazuje o zvyšování povědomí o improvizaci jako svébytné, živé a velice křehké divadelní formě a objevuje její možná propojení s divadelními formami dalšími.